Yazılımcılar İçin Okuma Listesi

Selamlar, bu yazımda sizlere geliştirme yaparken referans aldığım kitaplardan bazılarını paylaşacağım.

Yazılım geliştiriciler olarak yaptığımız iş çok derin ve dalgalı bir okyanusta batmayacak gemiler oluşturmak diyebilirim. Bu geminin aynı zamanda çok hızlı gidebilmesi, zorlu hava şartlarına dayanabilmesi, fazlaca yükü kaldırabilmesi hatta yeri geldiğinde uçabilmesi ise uğraştığımız challangelar arasında :)

Bizler için bilginin kaynağı olarak bu zamana kadar geliştirilmiş kaynak kodlar, başkalarının tecrübeleri ve kitaplar bulunuyor.

Hazır hepimiz evlere kapanmış geliştirmelerimizi sürdürüyorken, trafikte harcadığımız zamanı yeni bilgiler öğrenerek değerlendirmemiz için güzel bir fırsat.

Bu logo size tanıdık geldi mi? Muhtemelen bir gemi firması…(bkz: docker nedir?)

Container diyince hepimizin aklına ilk önce docker geliyordur herhalde.

Bu projeyi baştan yazalım! Bu kod çok karışık! Bu method neden 892 satır?!

Projelerin iyi bir mimari ve tasarımla oluşturulması ilerleyen zamanlarda yapılacak geliştirmelerin ve yazılımcıların hareket kabiliyetinin önünü açar. Her yeni eklenen feature ile projenin baştan yazılması gerekiyorsa ya business isteklerin ya da proje mimarisinin ve kod kalitesinin gözden geçirilmesi gerekiyor demektir.

“Önceki Yazılımcı” olarak anılmak istemeyen herkesin hakim olması gereken konulardan birisidir Design Patterns. O zaman ne yapalım? Okuyalım.

Sizlerde okuduğunuz kaynaklar paylaşmak isterseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzerek.

May the source be with you.

Sr. Software Engineer @Trendyol & Software Development Enthusiast | Interested in Go&Java DDD, CQRS, Event Sourcing, Scalability. Open Source Contributor.

Sr. Software Engineer @Trendyol & Software Development Enthusiast | Interested in Go&Java DDD, CQRS, Event Sourcing, Scalability. Open Source Contributor.